VÉGBÉLSZEMÖLCS ÉS VÉGBÉLSÉRV - MINDKETTŐ VESZÉLYES, DE JÓL KEZELHETŐ
A végbél-, nemi szemölcs vagy másnéven kondiloma alapvetően egy nemi úton terjedő fertőzésből kialakuló bőrelváltozás, melyet a HPV, a humán papilloma vírus típusai okoznak. A végbélsérv a végbélfal meggyengülése következtében jön létre. Mindkét elváltozás jól kezelhető, ha időben észrevesszük.
AKÁR ÉVEKIG IS LAPPANGHAT
A végbélszemölcsök leggyakoribb terjedési formája a fertőzött bőrfelülettel való érintkezés. Egy nemi érintkezés közben használt gumióvszer például csak az általa eltakart felületeken véd a fertőzéstől, ami azt jelenti, hogy a szabad bőrfelületekről ugyanúgy össze tudjuk szedni a vírust. Ez aztán a hámrétegben marad, ott is szaporodik, a véráramba nem kerül be. A megfertőződést követően a páciensnél sokszor csak hónapokkal később alakulnak ki a szemölcsök, sőt nagy ritkán az is előfordulhat, hogy a fertőzés akár évekig is néma marad. A fertőzött bőrsejtekből szemölcsök, olykor akár teniszlabdányi nagyságú karfiolszerű elváltozások nőnek, melyekben rengeteg vírus található, ezért nagyon fertőzőek.
AZ OLTÁS CSÖKKENTI A FERTŐZŐDÉS ESÉLYÉT
NYOMJUNK VAGY NE NYOMJUNK?
Amennyiben székelés után nem teljes kiürülési érzésünk, nehéz székelésünk van, esetleg a hüvely hátsó falán székeléskor érezhető bedomborodást észlelünk, mely nyomására a székletet teljesen ki tudjuk üríteni, a végbélsérv kivizsgálására mindenképp keressünk fel szakembert, urogynecologust. Mivel a végbélsérv kialakulásában nagy szerepet játszik a fokozott alhasi nyomás, megelőzésként érdemes mind a nagyobb testsúlyon, mind a széklet állagán, mind a nem megfelelő székelési szokásainkon változtatni. Enyhébb esetekben ezekkel a panaszok nagyban csökkennek.
Mivel a kitágult falszakaszban az izmok a betegség előrehaladtával egyre inkább szétszakadoznak, az intimtorna ilyenkor már nem segít a helyzeten. Milyen megoldások jöhetnek hát szóba? Az orvos javasolhat megfelelő méretű kockapesszáriumot, ami a hüvelybe helyezve megtartja a végbél falát, vagy végső esetben többféle műtét is segíthet a végbél falának megerősítésében. Az egyszerűbb eseteknél egy szövetbarát szalagot rögzítenek a kismedencébe, mely megtámasztja a végbél falát. Bonyolultabb helyzetekben a jóval nehezebb műtét során a sebész a páciens saját, még egészséges izomszöveteinek összevarrásával biztosítja a végbél és a kismedence megfelelő tartását.
A cikk Dr. Bánfalvi Péter proktológus szakorvosnak az együttműködésével jött létre.
TOVÁBBI CIKKEK A TÉMÁBAN: