A KÜLSŐ ÉS A BELSŐ ARANYÉR IS KEZELÉSRE SZORUL
Nehéz anélkül beszélni az aranyérről, hogy ne mindenkinek a fájdalmas székelés jutna az eszébe. Pedig a külső aranyérrel ellentétben a belső aranyér esetén nem érzékelünk direkt fájdalmat.
A HAJLAM ÖRÖKÖLHETŐ
Azt már nagyon sokan tudják, hogy maga az aranyér nem más, mint egy kitágult érgomoly okozta duzzanat a végbélben. Amennyiben a duzzanatot bőr borítja, külső, amennyiben bélnyálkahártya, belső aranyérről beszélünk. Kialakulásának több, esetenként egymással összefüggő okai is lehetnek. Várandós nőknél például a méh megnövekedésével és később a szüléssel együtt járó nagyobb hasi nyomás miatt az erek fala idővel meggyengül és a végbélben található erek megduzzadnak, emiatt alakul ki.
Főleg nőkre jellemző az úgynevezett kötőszöveti gyengeség is. A kötőszöveteknek több típusuk is van, de ami közös bennük, az az, hogy lényegében minden egyes szervünk felépítésében részt vesznek, elraktározzák a vizet, építik a csontokat és az érfalat, az izmokat a csontokhoz rögzítik, és még sorolhatnánk. Amikor kötőszöveti gyengeségről beszélünk, akkor egy olyan természetes élettani folyamatról is beszélünk, ami a kor előrehaladtával romlik. Miért? Mert egy idősödő szervezet már nem termel annyi kollagént, nem beszélve arról, hogy kevesebb vizet és kevesebb tápanyagot is raktároz el. Ha pedig kevesebb a kollagén és a szervezet alulhidratált, lazábbak lesznek a szövetek, megereszkedik a bőr, az erek fala pedig óhatatlanul elvékonyodik. Innen pedig már csak idő kérdése az aranyér kialakulása. Mindezek mellett egy veleszületett értágulat vagy a helytelen szülői minta miatt kialakult rossz székelési szokások gyermekkori másolása is okozhat aranyeres elváltozást. A rendszeres nehezített székelés hátterében általában a végbél záróizmainak görcsös szorítása, ellazulási nehézsége és a kemény széklet áll.
KÜLSŐ VAGY BELSŐ?
A belső aranyérbetegség romlása több állomáson keresztül éri el végállapotát. Eleinte az aranyér még nem bújik elő, csak a véres wc papír vagy véres széklet árulkodik meglétéről. Később, főleg székelés közben esik elő az aranyér a végbélből, de utána magától visszahúzódik. Cserébe akár spriccelő vérzéssel is járhat. A harmadik stáció során az aranyér a székeléskor (vagy akár guggoláskor) történt megerőltetés miatt már magától is előesik. Ilyenkor a duzzanat csak kézzel helyezhető vissza, a folyamatot viszketés, vérzés, és váladékozás kíséri. A negyedfokú, végállapotú aranyér már folyamatosan előesett, kézzel sem helyezhető vissza. Az ilyenkor folyamatos váladékozás, kínzó viszketés, rendszeres vérzés, pecsételés már nagyban rontja az életminőséget. Mivel a belső aranyér nyálkahártyája direkt fájdalommal nem bír, ezért többféle eljárással is gyógyítható. Elsőfokú aranyér esetén az egészséges táplálkozás, a rendszeres mozgás és a székelési szokások jó irányba történő megváltoztatása sokszor panaszmentessé teszi a pácienst. Alapvetően elmondható, hogy a másodfoktól kezdve minél előrehaladottabb az aranyér, annál nagyobb beavatkozásra van szükség a gyógyuláshoz. Másrészt, mivel ez a kórkép más végbélbetegséggel (akár külső aranyérrel is) együtt fordul elő, a beavatkozást érdemes egyénileg tervezni. Végstádiumú aranyér esetén, főleg, ha a külső aranyér is a képben van, az aranyér kimetszését szokták javasolni.
LONGO, RAR ÉS LÉZER
Amikor csak belső aranyere van a páciensnek, viszont az körkörösen duzzadt, akkor a szakorvos egy körkörös, körvarrógépes kimetszést, a Longo-műtétet javasolja az aranyér megszüntetésére. Előfordul, hogy az előreeső aranyereket kimetszés nélkül varrják vissza, ez az úgynevezett RAR-műtét. Újabban terjed az aranyerek lézeres fonnyasztása (LHP) is. Ez az utóbbi eljárás a kisebb megterhelés melletti jobb eredmény elérése céljából akár más beavatkozásokkal is kombinálható.
A lehető legjobb, egyénre szabott eredmény elérése érdekében nagyon fontos, hogy a beteget kivizsgáló és a kezelési tervet javasló szakorvos amellett, hogy szakmailag magasan képzett és széles látókörrel rendelkezik, ne csak egy, hanem többféle többféle probléma többféle megoldásában is jártas legyen.
A cikk Dr. Bánfalvi Péter proktológus szakorvosnak az együttműködésével jött létre.
TOVÁBBI CIKKEK A TÉMÁBAN: