A TERÁPIÁS CSOPORT VEZETŐJE VILLÁMHÁRÍTÓKÉNT IS MŰKÖDIK

Sokan nem tudják, hogy egy terápiás csoport vezetőjének teljesen más a szerepe, mint egy egyéni terapeutának. Egy csoportterápiás helyzetben nemcsak az egyes résztvevőkkel való kapcsolat kialakításáért, hanem a csoport egészének dinamizálásáért, a csoportkohézió előmozdításáért és az interakciók megfelelő mederben tartásáért is felelős.

A csoportvezetőnek emellett támogatnia kell a csoportdinamika természetes alakulását, de egyben biztosítania kell azt is, hogy - a csoporttagok fejlődése szempontjából - a csoporton belül kialakuló szerepek egészségesek és hasznosak legyenek.

A FIGYELMI FÓKUSZ

Az egyéni terapeuta teljes figyelmét és energiáját az egy klienssel való kapcsolatra és a kliens személyes fejlődésére összpontosítja. A terapeuta célja, hogy egy személyes, bizalmi kapcsolatot építsen ki, és az egyén egyéni élményeit, problémáit és érzéseit dolgozza fel.

A csoportvezető figyelme megoszlik az egyes csoporttagok és a csoport egészének dinamizmusa között. A cél, hogy a csoport működése harmonikus és produktív legyen, valamint hogy a csoporttagok közötti kapcsolatok fejlődését is támogassa. Ez sokszor azt jelenti, hogy nem az egyéni problémákra összpontosít, hanem a csoporttagok közötti interakciók, konfliktusok és kohézió alakulását figyeli.

KONFLIKTUSKEZELÉS ÉS AZ ÉRZELMEK IRÁNYÍTÁSA

Az egyéni terapeuta az adott kliens érzelmeire és konfliktusaira koncentrál, ezekkel dolgozik, és segít az ügyfélnek feldolgozni és kezelni őket.

A csoportvezető szerepe, hogy a csoportban megjelenő konfliktusokat kezelje és megfelelő mederben tartsa. Ha konfliktus alakul ki a csoporttagok között, a vezetőnek gyakran kell közvetítenie, hogy a feszültségek kezelhetők maradjanak, és konstruktív tanulási lehetőséget jelentsenek a csoport számára. Az érzelmeket gyakran „szűrnie” kell, hogy azok ne váljanak rombolóvá, de a feldolgozásuk mégis megvalósulhasson.

A VISSZAJELZÉST BIZTOSÍTANI KELL

Az egyéni terapeuta közvetlen visszajelzést ad a kliens viselkedésére, érzéseire és gondolkodásmódjára vonatkozóan.

A csoportvezető a csoporton belüli visszajelzéseket is felhasználja. Az egyéni visszajelzések helyett gyakran arra ösztönzi a csoporttagokat, hogy ők adjanak visszajelzést egymásnak, így a tagok sokféle nézőpontot kaphatnak, és saját kapcsolati készségeiket is gyakorolhatják.

A TERAPEUTA SZEMÉLYE

Az egyéni terápiában a terapeuta fokozottan jelen van az egyén számára, és a terapeuta-kliense közti kapcsolat fontos terápiás tényező.

A csoportvezető egy kicsit távolságtartóbb lehet, mivel a csoporttagoknak az egymás közti kapcsolódásra is szükségük van a fejlődéshez, emellett kevésbé hangsúlyozza saját szerepét, és inkább az interakciókat facilitálja, hogy a csoport természetes módon működhessen és a tagok közötti kölcsönös kapcsolódás erősödjön.


A cikk Petkó Györgyi  pszichológus együttműködésével készült.


TOVÁBBI CIKKEK A TÉMÁBAN: