A SPORTREHABILITÁCIÓ SZERVES RÉSZE A VISSZATÉRÉSI FOLYAMATNAK
Sportolók és sportolni szeretők sérülései esetén egyaránt elengedhetetlen a sportrehabilitáció. A gyógytornásszal történt közös munkát követően a sérült a rehabilitációs tréner iránymutatásával készül fel az adott sportágba történő biztonságos visszatérésre.
A rehabilitáció kifejezés a habilitációból ered, ami képessé tételt jelent. Tehát valakit képessé teszünk valamire. A sportrehabilitáció pedig azt jelenti, amikor egy sportoló vagy élsportoló elveszett képességét próbálják meg helyreállítani.
MITŐL MŰKÖDIK?
A rehabilitációs tréning - így a sportrehabilitáció is - egy olyan mozgásterápia, amely célirányos fizikai aktivitás által támogatja a gyógyulási folyamatokat. Bármilyen sérülésről, betegségről legyen szó, a legfontosabb tanács, amit a páciensnek adhatnak, hogy a lehetőségekhez képest maradjon aktív. Az ágynyugalom csak pár napig indokolt, ezt követően fokozatosan el kell kezdeni visszatérni az aktív élethez. Miért? Mert az ember szervezet mozgásra van tervezve. Minden funkciónk jobb, ha tevékenyek vagyunk! Célirányos gyakorlatokkal pedig kifejezetten forszírozni tudunk olyan, nagyon fontos folyamatokat, mint például a kötőszövetekben a fibroblasztok kollagéntermelő funkciója vagy a fasciasejtek hyalurontermelése.
MI A JELENTŐSÉGE?
MIKOR VAN RÁ SZÜKSÉG?
A konzervatív terápia 3 alappillére: |
1. Manuális kezelések. |
2. Mozgásterápia (rehabilitációs tréning). |
3. Kiegészítő terápiák. |
A cikk Szutter Bettina sportrehabilitációs tréner együttműködésével készült.