A FASCIARENDSZER AZ EMBERI TEST KÜLÖNBÖZŐ RÉSZEIT KÖTI ÖSSZE
A fascia a kötőszövet része: egy teljes testen áthúzódó, összefüggő, kifeszített háló, amely mindent beburkol: az egyes szerveket, izmokat, ereket, idegeket éppúgy, mint az egész testet. Az elmúlt évek friss kutatási eredményei alapján egyértelművé vált a mozgásrendszerre gyakorolt hatása, és az a hihetetlen adaptációs készség, mellyel a fasciák reagálnak az őket érő hatásokra.
Aki már látott csirkemellet, biztosan észrevette a húst beborító, fehér, nyúlós hártyaszerű anyagot a külsején. Pontosan így kell elképzelni a fasciát is: testünk különböző részeit köti össze, mégpedig úgy, hogy azok egységes egészként tudjanak működni. Maga a fascia a kötőszövet bőr alatt található részét (például tok, lemez) jelenti, ami az izmok és egyéb belső szervek kapcsolódását, borítását vagy elkülönülését biztosítja. A test különböző elemeit burkoló és azokat összekötő fascia jelenti a kapcsolatot a szervezet különböző elemei között.
A FASCIA ÖSSZEKÖT
A fasciarendszer formájában, struktúrájában, kémiai összetételében és fizikai tulajdonságaiban is folyamatosan változik annak érdekében, hogy a testet érő hatásokra reagálni tudjon. Eszerint az elmélet szerint maga a rendszer tulajdonképpen egy hatalmas, az egész testre megszakítás nélkül kiterjedő mechanikai hálózat. Egy olyan viszkoelasztikus tulajdonságokkal bíró, háromdimenziós kollagénmátrixból felépülő szövetegyüttes, amely állandó tenziójával biztosítja a test stabilitását és mobilitását. Ezzel egyidőben körbeveszi, összeköti, behálózza a szerveket, izmokat, csontokat és idegképleteket, és egy olyan szuper funkcionális struktúrát biztosít a testünknek, hogy általa minden szervrendszerünk egységesen, integrált rendszerként képes együttműködni.
MINDENRE HATÁSSAL VAN
A FASCIÁK FUNKCIÓI
1. védelem (veszélyektől, infekciótól), regeneráció (sérülés esetén)
2. támasztás, rögzítés (szervek)
3. táplálás (tápanyaggal, folyadékkal látja el a környező szöveteket, anyagcserefolyamatokat bonyolít)
4. érzékelés (testünk legnagyobb érzékszerve, receptorok révén ingerek érzékelésére és továbbítására képes)
5. kommunikáció (szervek, szövetek összeköttetése – összehangolt munka)
6. mozgás (állandó tenzió - erőtranszfer továbbítása, deformációs és elcsúszási képességével - mobilitás)
A cikk Szutter Bettina sportrehabilitációs tréner együttműködésével készült.
TOVÁBBI CIKKEK A TÉMÁBAN: