TUDATOS JELENLÉTEN ALAPULÓ TECHNIKÁK: AZ MBSR ÉS AZ MBTC

Az MBSR (Mindfulness-Based Stress Reduction) és az MBCT (Mindfulness-Based Cognitive Therapy) olyan pszichológiai módszerek, amelyek a mindfulness alapjait alkalmazva segítik a pácienseket a mentális és fizikai egészség elérésében, valamint a depresszió leküzdésében.

A hangsúly azon az apró, de nem elhanyagolható tényen van, hogy ugyan a tudatos jelenlét képezi a technikák alapját, de eltérő célokra és kontextusokban használják őket.

FŐ AZ EGÉSZSÉG

Az MBSR-t Jon Kabat-Zinn fejlesztette ki az 1970-es évek végén, és alapvetően a stressz csökkentésére és a mentális és fizikai egészség javítására összpontosít. Ez egy olyan időkorlátos és strukturált program, amely segít a résztvevőknek jobban kezelni a stresszt, szorongást, fájdalmat és egyéb mentális vagy testi problémákat. Mindezt a már korábban is említett tudatos jelenlét, mindfulness gyakorlásán keresztül. A terápiás módszer célja a stressz csökkentése, a test és elme közötti kapcsolat erősítése, a fájdalom kezelése, a mentális jólét javítása.

A programban olyan technikákat alkalmaznak, mint a test-szkennelés, mindfulness alapú légzésfigyelés, és mozgásos mindfulness gyakorlatok (pl. jóga). Jellemzően inkább a stresszre és az általános mentális jólétre helyezi a hangsúlyt, és nem specifikus mentális zavarok kezelésére irányul.

HARC A DEPRESSZIÓVAL

Az MBCT-t Zindel Segal, Mark Williams, és John Teasdale fejlesztették ki a 1990-es években, célja a depresszió megelőzése és a visszaesések elkerülése volt. Érdekessége, hogy a kognitív viselkedésterápiát (CBT) ötvözi a mindfulness gyakorlataival, ezzel segítve a pácienseket negatív gondolati mintáik felismerésében és megváltoztatásában.

Az MBSR-hez hasonlóan ez is egy időkorlátos, strukturált program, azzal a különbséggel, hogy itt a résztvevők a mindfulness gyakorlatai mellett a kognitív viselkedésterápiás technikákat is alkalmazzák. Használják például a gondolati naplót és a negatív gondolatok újraértékelését is. Az MBCT a depresszió kezelésére és a gondolati minták megváltoztatására koncentrál, különösen azok számára, akik már átélték a depressziót és szeretnék elkerülni a visszaesést.

A cikk Petkó Györgyi  pszichológus együttműködésével készült.


TOVÁBBI CIKKEK A TÉMÁBAN: