MINDEGY MILYEN A TRAUMA, HA ÖRÖKLŐDIK

Kollektív trauma, történelmi trauma, transzgenerációs trauma. Mégis mi köztük a különbség? Bár hatásait tekintve ezek a jelenségek nagyon közel állnak egymáshoz, de nagyon is jól elkülöníthetőek.

KOLLEKTÍV

A kollektív trauma egy egész közösséget, társadalmat vagy nemzetet érintő trauma, amely egy közös, sokakat érintő megrázkódtatás eredményeként jön létre. Ezek a traumák gyakran háborúk, népirtások, természeti katasztrófák, gazdasági válságok vagy elnyomó rendszerek következményei. A trauma hatásai társadalmi, politikai és kulturális szinteken jelentkeznek, átszövik az adott közösség életét akár több generáción keresztül is. Megjelenik az oktatásban, a művészetekben, az ünnep- és emléknapokon, gondoljunk például Magyarországon az 1848-49-es forradalom és szabadságharc emlékére.

TÖRTÉNELMI

A történelmi trauma a kollektív trauma egyik speciális típusa. Tulajdonképpen egy adott etnikai, kulturális vagy társadalmi csoportot vagy közösséget érintő, generációkon átívelő traumáról beszélünk. Az ilyen traumák kifejezetten történelmi eseményekhez, gyakran súlyos társadalmi igazságtalanságokhoz, népirtásokhoz, rabszolgasághoz vagy elnyomáshoz kötődnek. Az elszenvedett trauma az adott közösség identitásának és generációs narratívájának részévé válik.

TRANSZGENERÁCIÓS

A transzgenerációs trauma egyéni vagy családi szinten jelentkezik. Jellemző rá, hogy az egyik generáció traumái átöröklődnek a következő generációkra, ahol általában pszichológiai, érzelmi és viselkedéses mintázatokban jelentkeznek. Nem mindig érint egy egész közösséget, sokszor egyéni vagy családi szinten öröklődik.

A kollektív trauma, illetve ennek speciális formája a történelmi trauma gyakran vezet transzgenerációs traumához. Például egy társadalmi szintű tragédia (pl. háború, népirtás) hatása nemcsak a túlélőket érinti, hanem az ő gyermekeiket és unokáikat is. A transzgenerációs trauma tehát a kollektív/történelmi trauma egyéni, családi szintű megnyilvánulása és továbböröklődése is lehet.

JellemzőKollektív traumaTörténelmi traumaTranszgenerációs trauma
Érintettek köreEgy nagyobb közösség, társadalom, nemzetEgy adott etnikai, kulturális vagy társadalmi csoport

Egyéni vagy családi szinten adódik tovább

HatásmechanizmusTársadalmi, kulturális, politikai szinten jelentkezikEtnikai, közösségi identitástudat, közös emlékezetPszichológiai, érzelmi és családi minták révén öröklődik
IdőtávGenerációkon át is fennmaradhat, de a társadalom egészét érintiAz adott közösségen belül több generációt érintCsaládokon belül több generáción át öröklődhet
Feldolgozás módjaiTársadalmi emlékezet, oktatás, közösségi feldolgozás (pl. művészet, emléknapok, rehabilitáció)Közösségi emlékezet, művészetek, közösségi programok, érzékenyítésÖnismeret, pszichoterápia, családi múlt megértése és tudatos feldolgozása



A cikk Petkó Györgyi  pszichológus együttműködésével készült.


TOVÁBBI CIKKEK A TÉMÁBAN: