MIÉRT PISIL BE ÉJJEL A GYEREK?
A gyermekkori vizeletvisszatartási problémák hátterében a szervi okok mellett pszichés okok is közrejátszhatnak. A szülők gyakran gondolják, hogy az éjszakai bepisilés elsősorban ilyen eredetű probléma, de persze nem minden esetben van igazuk.
PSZICHÉS EREDET
A gyakorlatban az esetek körülbelül tíz százaléka vezethető csak vissza pszichés okokra. Ilyenkor a kiváltó ok a gyermek pszichéjét ért trauma: például családban történt haláleset, válás, költözés, kistestvér születése, vagy más, a közvetlen környezetben fellépő probléma.
AGY ÉS HÚGYHÓLYAG KÖZÖTTI KAPCSOLAT
Előfordulhat, hogy az agy nem reagál megfelelő módon a húgyhólyagnak a jelzésére, mert a két szerv közötti reflexkapcsolat még nem alakult ki.
ELÉGTELEN HORMONTERMELŐDÉS
Az éjszakai ágybavizelést a leggyakrabban a vizelet mennyiségét szabályozó rendszer zavara okozza. Ez nagyjából az esetek hetven százalékát teszi ki. Mi történik ilyenkor a szervezetben? A vizelet mennyiségének szabályozásáért felelős anyag, a vazopresszin a szükségesnél kisebb mennyiségben termelődik, és mivel ez a hormon csökkenti az éjszakai vizelet képződést, illetve annak alacsony szinten tartását, ennek hiánya esetén bizony bepisil a gyerek.
HÚGYÚTI GYULLADÁS
Ez egy igen gyakori kiváltó ok. Ami azonban megkülönbözteti a fenti esetektől, az az, hogy ebben az esetben az ágybevizelés csak átmenetileg jelentkezik.
FEJLETLEN HÚGYHÓLYAG
A fejletlen húgyhólyag lehet veleszületett, vagy szerzett probléma is. Ebben az esetben a húgyhólyag egészen egyszerűen nem megfelelő kapacitású, ezért a gyermek képtelen az egyébként normál mennyiségű vizelet tárolására. Előfordulhat az is, hogy a húgyhólyagnak valamilyen kóros elváltozása okozza a problémát.
ROSSZ SZOKÁSOK
A nagy mennyiségű délutáni és esti folyadékfogyasztás és a késői lefekvés is lehet az éjszakai ágybavizelés oka.
EGYÉB TÉNYEZŐK
A betegség diagnosztizálásáról legutóbbi cikkünkben olvashattatok, a következő héten pedig a gyógyulást elősegítő kezelési módokról lesz szó nálunk!
A cikk a Bethesda Gyermekkórház együttműködésével jött létre.