MEGFÁZNI NEM CSAK TÉLEN LEHET

Mi miatt lehetnek nyáron is megfázásos tüneteink? Dr. Czebe Krisztina tüdőgyógyász ezúttal a nyári felsőlégúti problémák okairól beszélt nekünk.

A hőségriadó kellős közepén az ember mindenre számít, csak arra nem, hogy a semmiből elkezd fájni a torka, betaknyosodik, elmegy a hangja, köhögni kezd, esetleg belázasodik. Pedig az általában a hidegebb évszakokban fellépő vírusfertőzések ilyenkor nyáron is megkeseríthetik a mindennapjainkat.

MI OKOZZA?

Számos oka lehet annak, ha nyáron megfázunk. Ha például a nagy hőségben egy lenge kis trikóban bemegyünk egy túlzottan lehűtött bevásárlóközpontba, máris kész a baj. Egy olyan hosszú autó-, vonat- vagy repülőút esetén, ahol nem bánnak csínján a klímával, de akár otthon vagy a nyaralás alatt a szállodában is beüthet a krach. Az ilyenkor jellemzően kialakuló arc-és homloküreg fájdalomhoz sok esetben fül- és fejfájás is társulhat.

Hogyan előzzük meg? Próbáljuk elkerülni, hogy a ventillátor vagy a klímaberendezés közvetlenül ránk fújja a hideg levegőt! Figyeljünk arra is, hogy a külső és belső hőmérséklet különbsége ne legyen több tíz foknál! Otthonunkban és autónkban fordítsunk figyelmet a klímagépek rendszeres tisztítására, mert az abban felszaporodott kórokozók akár halálos kimenetelű tüdőgyulladáshoz is vezethetnek.

HIDEG FAGYI, BEHŰTÖTT ITALOK

A nagy hőmérsékletkülönbség és ehhez társuló huzat érzése nagyon lehűti a légutak nyálkahártyáját. Ennek következtében romlik a vérkeringés, a megfázás szempontjából kritikus helyeken csökken az immunsejtek jelenléte, így a környezetünkben lévő kórokozók hamarabb megtapadhatnak, szaporodhatnak. Ezt megelőzendő próbáljunk meg olyan ételeket, italokat fogyaszani, amelyek a kinti hőmérsékletnél tíz fokkal nem hidegebbek.

A KÓROKOZÓK MINDENÜTT JELEN VANNAK

A nyári megfázásos megbetegedéseket okozó különböző vírusok és baktériumok a termál- és strandmedencék vizében, a zuhanyzókban, de még a természetes vizekben is könnyen elszaporodhatnak. Ezeket többnyire belélegezzük a körülöttünk lévő párából. Ha valaki a közelünkben a levegőbe tüsszent vagy köhög, onnan is könnyedén utat találhatnak hozzánk. Léteznek olyan kórokozók, amelyek a felső légúti tünetek mellett hányást vagy hasmenést okozhatnak, ezért fokozottan ügyeljünk az ételek megfelelő, gyors lehűtésére, és lehetőség szerint kerüljük a majonézes ételeket. Azzal is sokat tehetünk a megelőzésért, ha naponta többször megmossuk, fertőtlenítjük a kezünket.

Mivel a nagy meleg és a folyadékhiányos állapot rontja a szervezet védekezőképességét, ezért ne feledkezzünk meg a folyadékpótlásról sem!


A cikk Dr. Czebe Krisztina tüdőgyógyász együttműködésével jött létre.