A TUBERKULÓZIS MÁR NEM CSAK A SZEGÉNYEK BETEGSÉGE
Bár a TBC fertőzés kialakulásának az egyik melegágya, hogy ha valaki rossz szociális körülmények között él, a helyzet korántsem ilyen egyszerű, hiszen a csökkent immunitás mellett az alkoholizmust és a kóros soványságot is a betegség kockázati tényezői közé sorolják. 2022 óta világszerte jelentős mértékben nőtt a tuberkulózissal diagnosztizált és kezelt betegek száma, ami nem csak a betegség terjedését, hanem a szűrővizsgálatok számának javulását is tükrözi.
A TBC elleni küzdelemmel napjainkban már a WHO Stop TB programja is komolyan foglalkozik.
A GÜMŐKÓR, VAGYIS A MORBUS HUNGARICUS
CSEPPFERTŐZÉSSEL TERJED
A klasszikus betegség kialakulásáért a Mycobacterium tuberculosis nevű baktérium felelős.
A csökkent immunrendszerű emberek (gyermekek, dohányzók, cukorbetegek, daganatos betegség miatt kezelés alatt állók, immunszuppresszív vagy ú.n. biológiai terápiában részesülő betegek, illetve HIV pozitiv betegek) szervezetében könnyebben és gyorsabban alakulhat ki a TBC, ha fertőző beteggel érintkeznek.
A fertőzés ma már főleg cseppfertőzéssel (köhögés, tüsszentés), emberről-emberre terjed, míg korábban a nyers tehéntej fogyasztásával a bélrendszeren keresztül is kialakulhatott. Napjaink étkezési kultúrájának a gyökerekhez történő visszatérése miatt mostanában újra sokan fogyasztanak feldolgozatlan tejet, ezért előfordulhat, hogy valaki így lesz TBC-s.
AKI SOKAT UTAZIK, JOBBAN VESZÉLYEZTETETT
Az ukrán-orosz háború kitörése óta hazánkban a 2022. évi adatok szerint nőtt az ukrán eredetű, behurcolt tbc-s megbetegedések, és ezen belül a gyógyszerrezisztens esetek száma. Mivel a bevándorlóknál és a hivatalosan ezekből az országokból származó hazai munkavállalóknál is jelen lehet a betegség, ezért érdemes sokkal jobban figyelni a tünetekre. Sajnos az országba való belépéskor nem minden esetben készül TBC irányú szűrővizsgálat, ezért a pulmunológusok egyre több olyan külföldi pácienst látnak, akik gyakran már csak súlyos tünetekkel kerülnek be az egészségügyi ellátórendszerbe.