A VASTAGBÉLRÁK MINDEN ÉVBEN EGYRE TÖBB ÁLDOZATOT KÖVETEL
Világszerte, de főleg a gazdaságilag fejlettebb országokban folyamatosan emelkedik a vastag- és végbéldaganatos esetek száma. Magyarországon a halálozások száma egyre nő, most éves szinten közel ötezer fő hal bele a betegségbe.
A VÁLTOZÁS NEM GYÖNYÖRKÖDTET
Figyelmeztető jelzés lehet, ha a székelési szokásaink megváltoznak. Ha például valakinek korábban inkább szorulásos volt a széklete, és ez elkezd inkább hasmenésessé, gyakran nyákossá válni, érdemes odafigyelni rá. Ha a két széklettípus – szorulásos és hasmenéses – váltakozik, az is jelezhet valamit. Figyeljünk oda akkor is, ha a végtermék a normálisnál vékonyabbnak látszik. Hasi panaszok, puffadás, szélgörcsök, teltségérzés, korábban nem észlelt hasi zajok, vagy a mással nem magyarázható fogyás is figyelmeztethetnek daganatra. Ha ezek a panaszok több héten át fennállnak vagy súlyosabbá válnak, mindenképpen érdemes felkeresni egy gasztroenterológust és elvégeztetni a kolonoszkópiát. Mivel előrehaladott állapotban a daganat elzárhatja a bél egy szakaszát, alkalmanként erős hasi fájdalom, esetleg hányás is előfordulhat. Vannak olyan – ritka – esetek is, amikor a daganat átfúrja a bél falát, perforálódik, ilyenkor a széklet a hasüregbe kerül, ez pedig igen súlyos fájdalommal jár. Ha a daganat a szervezet egyéb pontjaira is átterjed, vagyis áttétet ad, akkor további tünetek is megjelenhetnek, attól függően, hogy melyik szerv van érintve.
A végbélrák tünetei is hasonlóak, annyi különbséggel, hogy ebben az esetben a végbél körül szinte állandóan idegentest érzés, vagy tompa székelési inger áll fenn. Itt is jelentkezhet vérzés, viszont - szemben az aranyeres vérzéssel, amire vérzés esetén elsőként gondolunk - végbélrák esetén ritka a fájdalom, míg, ha az embernek aranyere van, akkor a székürítés nagyon sok esetben fájdalommal jár. Ha tehát a fenti tünetek, panaszok néhány héten keresztül fennállnak, vagy súlyosabbá válnak, mindenképpen ajánlott először a háziorvoshoz, aztán a gasztroenterológus felé venni az irányt!
A TÜKRÖZÉS MINDENT MEGMUTAT
A betegség kimenetelét nagyban befolyásolja, hogy a tumor milyen stádiumban van, ezért a következő fontos lépés a daganat stádiumának meghatározása, ugyanis ez befolyásolja, hogy milyen kezelés jöhet szóba. A daganat stádiumát annak nagysága, a nyirokcsomók érintettsége és az esetleges távoli áttétek megléte határozza meg.
HOGYAN TOVÁBB?
KEZELÉSI ALTERNATÍVÁK
A daganat eltüntetésére a fenti kezelések mellett általában mégis a sebészeti kezelés jelenti a megoldást, ennek során távolítják el ugyanis magát a daganatot. A műtét során előfordulhat, hogy – a végbéldaganatos betegnél – colostomát kell képezni. Mi ez? A colostoma egy mesterséges bélszájadék, ami a vastagbelet köti össze a has külső felszínével, és aminek segítségével a salakanyag egy, a beteg által viselt, úgynevezett sztómazsákba kerül. Ez a sztómazsák egyébként nem feltétlenül lesz maradandó, akadnak esetek, amikor csak ideiglesen alkalmazzák.
A SZŰRÉS KARDINÁLIS KÉRDÉS
A cikk a Swiss Prémium Egészségközpont gasztroenterológus szakorvosának, Dr. Bíró Gizellának az együttműködésével jött létre.