A GLUTÉNÉRZÉKENYSÉG NINCS KORHOZ KÖTVE
A gluténérzékenység a vékonybél krónikus, felszívódási zavarokkal járó megbetegedése. Lényege, hogy a gluténnel találkozva a szervezet ellenanyagot termel, ami aztán a vékonybél nyálkahártyáját károsítva felszívódási zavarhoz, majd ennek következtében hiányállapotokhoz vezethet.
BÁRKI BÁRMIKOR MEGBETEGEDHET
Az a rossz hírünk, hogy a glutén- vagy lisztérzékenység nincs korhoz kötve. Ami egyúttal azt is jelenti, hogy bármikor jelentkezhet, ráadásul igen változatos tünetekkel.
Aki szerencsés, annak enyhébbek a tünetei, ami egyfelől jó, mert nem szenved annyira tőlük, másfelől viszont rossz, mert ezekben az esetekben elég nehéz a betegséget diagnosztizálni. Ilyenkor a legtöbb páciens igen hosszú utat jár be, míg végre sor kerül a lisztérzékenység megállapítására.
MIKOR GONDOLJUNK CÖLIÁKIÁRA?
A köztudatban csak gluténérzékenységként emlegetett betegség valójában nem mindig az, aminek látszik. A klasszikus értelemben vett lisztérzékenység - vagy cöliákia -, a búzaallergia és a gluténérzékenység hasonló tüneteket okoz, de a betegségek háttere különböző. Régebb óta fennálló hasmenés, puffadás, étvágytalanság, fogyás esetén például érdemes cöliákiára is kivizsgáltatni magunkat. Vashiány, vérszegénység, hajhullás, töredezett köröm, izomgyengeség, csontritkulás, menstruációs zavarok, visszatérő vetélések, pikkelysömör és egyéb bőrgyógyászati eltérések esetén is felmerülhet a háttérben a betegség gyanúja.
A cöliákia - vagy gluténszenzitív enteropathia - egy örökletes autoimmun betegség. Mit jelent ez a gyakorlatban? A cöliákia alatt a bélbolyhok fokozatosan pusztulni kezdenek, ellaposodnak, ezáltal csökken a felszívódási felület, így az értékes tápanyagokból, vitaminokból, ásványi anyagokból egyre kevesebb fog tudni felszívódni, melynek köszönhetően hiánytünetek alakulnak ki.
Mivel a cöliákia öröklődő betegség is, így, ha egy családban akár csak egyvalakinél is előfordul, akkor érdemes az egész családot leszűrni, mert nagy valószínűséggel másnál is igazolódni fog. Mit érdemes még tudni róla? Gyakran társulhat más autoimmun betegségekkel is, ezért, ha valóban cöliákiánk van, akkor érdemes megnézetni a pajzsmirigyünket, emellett a cukorfeldolgozó képességünk is alarmírozó tünet lehet.
DIAGNOSZTIZÁLÁSI METÓDUSOK
Bizonyos esetekben sem a szövettani diagnózis, sem az ellenanyag vizsgálat nem támasztja alá a cöliákiát, azonban, ha a beteg kihagyja az étrendből a glutént, mégis javulnak a panaszai. Ilyenkor beszélünk nem cöliákiás glutén szenzitivitásról (NCGS).
MIT TEHETÜNK, HA IGAZOLÓDIK A BETEGSÉG?
A cikk a Swiss Prémium Egészségközpont gasztroenterológus szakorvosának, Dr. Bíró Gizellának az együttműködésével jött létre.