A DOHÁNYZÁSBA TÉNYLEG BELE LEHET HALNI

A tüdőrák évente rengeteg ember halálát okozza. A tünetek közül az összes ráktípusnál jelenlevő hirtelen testsúlycsökkenés mellett a leggyakoribbak közé tartozik még a rövid, nehézkes légzés, a gyakori, alkalmanként véres köpettel járó köhögés, és a mellkasi fájdalom.

A tüdőkarciómában, ismertebb nevén a tüdőrákban szenvedők közül minden tizedik ember tünetmentes. Az ő esetükben a betegségre általában egy rutinvizsgálat során derül fény.

A DIAGNÓZIS: TÜDŐRÁK

Ha a betegség gyanúja felmerül, az első lépés a diagnózis megalkotása érdekében a mellkasröntgen. A képalkotó vizsgálat során a radiológus dolga kielemezni a leletet, és megállapítani a daganat tényét. Ha a röntgenen nem látszik semmilyen elváltozás, de a szakorvos a meglévő tünetek alapján továbbra is úgy gondolja, hogy ez a betegség áll fenn, további vizsgálatként bronchoscópiát és (vagy) CT-t írhat elő. A vizsgálatokat követő biopszia során határozzák meg a daganat szövettani besorolását. Tüdőrákhoz hasonló röntgenképet adhat egyébként például a tuberkulózis, vagy a szarkoidózis is.

A BETEGSÉG TÍPUSAI

A biopsziából kiderül, hogy az orvosok nem kissejtes vagy kissejtes változattal állnak szemben. Mi a különbség a kettő között? A tüdő szöveteiből kiinduló kóros sejtszaporulat nem kissejtes elváltozásai műtétileg kezelhetők ugyan, de kevésbé reagálnak a kemo- illetve sugárterápiás kezelésekre. A kissejtes változatra pont az ellenkezője az igaz: nem műthetőek, de reagálnak a kemo- és sugárterápiára. Ez utóbbi gyorsan növekedik és viszonylag nagyra is nő, ráadásul amikor a tünetek megjelennek a betegnél, általában már áttétes is.

A DOHÁNYZÁS NEM SEGÍT

A betegség kialakulásáért nagyon nagy százalékban a dohányzás felel. A nem dohányzóknál a tüdőrák kialakulása sokkal alacsonyabb, bár számos tanulmány azt támasztja alá, hogy a passzív dohányzás (tehát amikor valaki nem dohányzik, csak beszívja a füstöt) szintén növeli a rák kialakulásának a kockázatát. Emellett ráadásul minél tovább áldoz valaki a dohányzás oltárán, annál nagyobb eséllyel lesz beteg.

A MEGELŐZÉS GLOBÁLIS SZINTEN TÖRTÉNIK

Számos olyan ország van, ahol bizonyos helyeken tilos dohányozni. Ez, ha csak közvetetten is, de egészen biztosan hozzájárul ahhoz, hogy idővel a tüdőrákos betegek száma is csökkenjen. Egyelőre nem tudni, ezeknek a rendelkezéseknek a hatására mennyit javult a helyzet, de az biztos, hogy a dohányzás elterjedésének visszaszorítása, valamint a dohányzók leszoktatása a megelőzés egyik legfontosabb eszköze.