NE KEVERJÜK ÖSSZE A SZÉNANÁTHÁT A MEGFÁZÁSSAL!

Milyen tünetek jelzik a felső légúti megbetegedéseket? Mit tehetünk a nyári megfázás ellen? Dr. Czebe Krisztina pulmunológus ezúttal a tünetek felismerésének fontosságát hangsúlyozta, és arra is felhívta a figyelmet, hogy az allergia nem keverendő össze a nyári megfázással!

Kevesen tudják, de a szénanáthás tünetek nagyon hasonlítanak a nyári megfázás tüneteire.

TÉVHIT, HOGY AZ ALLERGIÁS NEM LEHET LÁZAS

Az allergia bárkinél bármikor, bármilyen életkorban kialakulhat. Ha csak allergiás valaki, attól még nem lázasodik be, de egy felülfertőződés következtében, vagy heves allergiás reakciónál ritkán, de tünetként bizony a láz is megjelenhet. A nyár egyik legerősebb pollenszezonjában – augusztustól akár október végéig – a parlagfű és fekete üröm tombol. Ilyenkor a betegnek a tüneti szerek mellett (orrspray, szemcsepp) allergiaellenes gyógyszerre, úgynevezett antihisztaminra lehet szüksége. Ezekből már többféle, recept nélkül is kapható változatot is meg tudunk vásárolni a patikákban. Ha orrsprayt használunk, mindenkinek érdemes odafigyelni arra, hogy a vény nélkül kapható orrspray-k maximum tíz napig használhatók, mivel utána fordított hatást váltanak ki: orrdugulást okozhatnak! Ráadásul az allergia okozta gyakori szemviszketés miatti szemdörzsölés bakteriális felülfertőződést okozhat, ezzel mindenképpen szemészhez kell fordulni!

A LÁZ RÖVID IDŐN BELÜL VÍZHIÁNYOS ÁLLAPOTOT OKOZHAT

Az orrfolyás, tüsszögés, torokfájás, a "torok csiklandozó érzése", a köhögés, az általános rossz közérzet, a levertség, az izomfájdalom, és gyengeség mind-mind jelezhetik azt, hogy összeakadtunk valamilyen kórokozóval. Ha más tünetünk nincs, akkor egy kis pihenéssel néhány nap alatt túllehetünk a dolgon. Ha viszont lázunk is van, akkor a helyzetet egy kicsit komolyabban kell vennünk, amivel a nyári nagy melegben egyébként is nagyobb a szervezet folyadékigénye, amit a lázas állapot tovább fokozhat. Különösen igaz ez a kisgyermekekre, és a soványabb emberekre (náluk az egységnyi testsúlyra vonatkoztatott testfelület arányát tekintve magasabb, mint egy egészséges normál testalkatú embernél), akiknél a fokozott párolgás, izzadás gyorsan vízhiányos állapothoz vezet. Éppen ezért jó, ha a napi folyadékadagot mindenki ismert térfogatú üvegből fogyasztja el, mert így követni tudjuk, hogy mennyit ittunk a nap során.

Érdemes az idősekre is jobban odafigyelnünk, mert a kor előrehaladtával eleve csökken a szomjúságérzet, így egy lázzal megspékelt megfázás hatására hamar össze tud omlani a folyadékháztartás, ami akár ájuláshoz, és – főleg kisgyermekeknél – görcsrohamhoz is vezethet. Ezek mindenképp orvosi ellátást igényelnek.

MIKOR MENJÜNK ORVOSHOZ?

A főleg  a klímaberendezések okozta nátha – gyakran több napig fennálló arc-, fül- vagy hátfájdalom –  hátterében antibiotikum kezelést igénylő szövődményeként arcüreggyulladás vagy tüdőgyulladás állhat.  Ha néhány napon belül nem szűnnek a panaszok szokványos orrspray-k, szopogató tabletták, lázcsillapítók hatására, mindenképp forduljunk orvoshoz!
Ha a náthás tünetek mellett két hétnél tovább tartó ingerköhögés, netán nehézlégzés, mellkasi szorítás jelentkezik, forduljunk orvoshoz, mert lehet, hogy asztmával állunk szemben.

Ha a szénanáthás tünetek (orrfolyás, orrdugulás, szemviszketés, tüsszögés) idén jelentkeznek először, érdemes bejelentkezni egy tüdőgyógyászhoz, aki igazolni tudja az allergiát. Fontos tudni, hogy ha az allergiát bőrteszttel akarjuk kimutatni, akkor ahhoz meg kell várni a pollenszezon végét. Szerencsére ma már léteznek vérből kimutatható allergiatesztek is, amit szezontól függetlenül el lehet végezni, de a pontos eredmény érdekében mindkét módszernél minimum két hétre célszerű abbahagyni az allergia elleni antihisztamin tablettát. Ezt minden esetben egyeztessük le a szakemberrel.

SOK FOLYADÉK, MÉG TÖBB PIHENÉS

A gyors javulás érdekében nagyon fontos, hogy ne menjünk a napra, töltsük inkább az időt a ház vagy lakás hűvösebb részében! Igyunk sokat, a bő folyadékfogyasztás – víz, citromos limonádé, különféle gyógyteák (kakukkfű, hársfa, csalán) – segít! A gyógyulás elősegítésében hatékony lehet a hagyma, fokhagyma, reszelt gyömbér fogyasztása is. Torokfájásra nagyon jó a sós vizes gargarizálás, vagy a sós vízben főtt krumpli langyos levének lassú iszogatása. Megfázásos eredetű mellkasi diszkomfortérzet esetén jó lehet, ha a bőrt kámforos, mentolos hatóanyagú krémmel dörzsörljük be. Sok házi praktikát ismerünk nagyszüleinktől, szüleinktől, nyugodtan használjuk őket!


A cikk Dr. Czebe Krisztina tüdőgyógyász együttműködésével jött létre.