A VESEBETEGSÉGEK JELENTŐS RÉSZE AZÉRT VESZÉLYES, MERT TÜNETMENTES
Deréktáji fájdalmak esetén felmerül a kérdés, hogy vese vagy gerinc eredetű-e a probléma? Mozgásszervi eredet mellett szól, ha a fájdalom összefügg a mozgással, kisugárzik a lábak felé, vagy ha hasprés, köhögés hatására fokozódik. Valószínűleg vese eredetű, ha vizelési panasz kapcsolódik hozzá, a fájdalom görcsös jellegű, vagy ha ismerten veseköves páciensről van szó.
A vese páros szerv, tömege nagyjából 130 gramm. Hossza mintegy 12 centiméter, bab alakú. A felső ágyéki csigolyák magasságában, a has hátsó részében, a hashártya mögött található. Ennyit a száraz adatokról. Ha arra vagyunk kíváncsiak, hogy mi zajlik a vesében, és az milyen kapcsolatban áll a szervezet egészével, sokkal mélyebbre kell ásnunk.
NEMCSAK A MÉREGTELENÍTÉS A LÉNYEG
A vese alapvető feladata a szervezet megtisztítása a felesleges anyagoktól. Tehát méregtelenít. De ezen kívül számos egyéb feladatot is ellát, így például szabályozza a szervezet só- és vízháztartását, részt vesz a különböző ásványi anyagok anyagcseréjében, valamint szabályozza a kiválasztásukat is. Ilyen ásványi anyag például a kálcium, a foszfor, vagy a kálium, de a vese a felelős a vér és vizelet savasságának beállításáért is.
Kevesen tudják, hogy a vesében történik meg a D-vitamin aktivációjának második lépése, de arról sem szól sokat a fáma, hogy a vese termeli a vörösvértestek képződéséhez szükséges Erithropoetin nevű hormont is. A különböző anyagcserefolyamatok szabályozása során a vese a többi szervvel együttműködve, azokkal kölcsönhatásban tölti be szerepét. A D-vitamin fokozza a Kálcium és Foszfor felszívódását a vérből, de ő felel azért is, hogy a már a szervezetben levő D-vitamin visszaszívódhasson a vesébe. Érdekes, hogy emellett pont annak a Parathormonnak – egy a mellékpajzsmirigyben termelődő hormon – a szintjét csökkenti, ami azért felel, hogy fokozza a D-vitamin előállítását. Így egyfajta negatív visszacsatolás valósul meg. A vérnyomás szabályozásában a vesének szintén döntő szerepe van.
NOMEN EST OMEN
MINDENNEK OKA VAN
A TÜNETMENTESSÉG VESZÉLYES
Mivel a vesebetegségek nagy része nagyon sokáig nem okoz panaszt, ezért nagyon fontos a megfelelő időközönként végzett laborvizsgálat. Amennyiben a vesebetegség alapjául szolgáló fenti belgyógyászati problémák nem szerepelnek a páciens kórtörténetében, úgy elég, ha minden évben becsülettel elmegyünk egy átfogó laborvizsgálatra, ami a vér és a vizelet együttes elemzését jelenti. Hiszen a laborvizsgálatban nemcsak a vérvételi eredmény fontos (amiből a vesefunkciót mutató kreatinin, karbamid és az előbbiből számított GFR érték látható), hanem a vizelet minősége is. Figyelmeztető jel lehet, ha a vizeletben fehérjét vagy vért, illetve fehérvérsejtet találnak.