A KRÓNIKUS OBSTRUKTÍV TÜDŐBETEGSÉG MÁS SZERVEKET IS KÁROSÍT

A COPD, vagy másnéven krónikus obstruktív tüdőbetegség az egész szervezetet érintő alattomos gyulladásos tünetegyüttes. Az állapotjavulás elérése és a betegség lefolyásának lassítása érdekében nagyon fontos, hogy időben felismerjék a betegséget. A tünetek csökkentéséhez az életmódváltás, a  kontrollvizsgálatokon való részvétel, a rendszeres légzésrehabilitáció és az előírt kezelések betartása is nagyban hozzájárul.

A krónikus obstruktív tüdőbetegek diagnosztikájával és kezelésével kapcsolatos irányelveit a Global Initiative for Chronic Obstructive Lung Diasease (GOLD) határozza meg minden évben. Ezeket az irányelveket a szakemberek - a finanszírozás adta lehetőségeknek megfelelően - Magyarországon is igyekeznek követni.

A BETEGSÉG TÍPUSAI

#1 genetikailag meghatározott - ez talán a legritkább,
#2 korai életszakasz eltéréseivel összefüggő, koraszületett vagy gyermekkorban gyakran
légzési beteg,
#3 infekciókkal összefüggő,
#4 dohányzás okozta,
#5 a környezeti hatások miatt kialakuló COPD.

MÁS SZERVEKET IS ÉRINT

A betegségre jellemző légszomj mellett a test izmai is éhezni kezdenek. A fokozott légzési munka során csökken a légzőfelület, és ezen a kis légzőfelületen kellene a szervezetünknek ugyanazt az oxigénmennyiséget felvenni, mint korábban. A belégző izmokra tehát nagyobb feladat hárul, a nehezített munka pedig túl sok oxigént igényel. Ennek következményeként folyamatosan leépülnek az izmok, nehezebb lesz az emésztés, és a beteg elkezd fogyni. Az agy szürkeállománya is hiányt szenved, elbutulás, súlyosabb esetben stroke alakulhat ki, emellett a szív vérkeringése is rosszabb lesz, aminek következményeként szívtáji szorító fájdalom (angina), vagy súlyosabb esetben ritmuszavarok, infarktus jöhetnek létre. De folyamatosan romolhat a veseműködés is. Tehát a COPD nem csak a tüdőt érintő betegség.

A CÉL A TÜNETEK ENYHÍTÉSE

Napjainkban a betegség kezeléséhez egyre korszerűbb lehetőségek állnak rendelkezésre. A betegség romlásának lassításához egy időben több kezeléstípus kombinációját alkalmazzák. A cél minden esetben ugyanaz: a beteg tüneteinek enyhítése, ezáltal életminőségének javítása, emellett az állapotrosszabbodások, heveny fellángolások megelőzése, amivel egyidőben a betegek túlélési esélye is javul majd.

Az alapterápiát valamilyen hosszúhatású (körülbelül 12 órán át ható) hörgtágító belégzőszerrel kezdik el. Kevésbé súlyos esetekben ennyi elég is lehet. Jó tudni, hogy ha a beteg dohányzik, akkor semmiféle gyógyszeres terápia nem segít annyira, mint a dohányzás mielőbbi elhagyása. Soha nem késő abbahagyni. Amikor már túl kevés a légzőfelület, amin keresztül a szervezet oxigénhez juthat, idővel oxigénterápiára lesz szükség. Ezt a betegeknél kezdetben csak terheléskor, később, súlyos esetben pedig már nyugalomban is alkalmazzák.

Nagyon fontos, hogy a COPD gyanúját keltő tünetek, illetve a már igazolt
esetekben az akut fellángolásokkal mielőbb orvoshoz kell fordulni. Az állapot lehető legjobb fenntartásában nagyon sokat segít a rendszeres, programozott vagy az akut fellángolásokat követő korai légzésrehabilitációs program is, amire az országban több intézményben is lehetőség van.


A cikk Dr. Czebe Krisztina pulmunológus együttműködésével jött létre.