MI MINDENÉRT FELEL A MÁJ?
A máj az anyagcsere egyik legfontosabb központja. Számos, szervezetünk számára fontos építőelem termelésében vesz részt, a vese mellett a másik fő kiválasztószervünk.
A máj döntően a jobb oldali rekeszizom alatt helyezkedik el a hasüregben, de kis részben átnyúlik a rekeszkupola bal oldalára. Tömege mintegy másfél kilogramm. A máj termeli az azt az epét is, amit egyébként az epehólyag tárol, és az emésztés során a bélbe kerül, hogy ott segítse a zsírok emésztését, felszívódását.
HA ANYAGCSERE, AKKOR MÁJ
Miért? Mert ez a szervünk lényegében minden anyagcserefolyamatban részt vesz. Szabályozza a szénhidrátanyagcserét, szerepet játszik a normál vércukorszint fenntartásában, felelős a szénhidrátok glikogén formájában történő raktározásában. Részt vesz a zsírok anyagcseréjében is, legyen szó akár a koleszterin előállításáról, akár a zsírsavak felépítéséről vagy lebontásáról. Szerepe a fehérjeanyagcserében is kiemelkedő, ugyanis azok felépítéséért, és lebontásáért a máj felel. Így például a véralvadásban szerepet játszó véralvadási faktorokat is a máj termeli. A máj termeli az epesavakat és ő aktiválja először a D-vitamint is. A vörösvértestek lebontásában is nagyon fontos szerepet játszik, gondoljunk csak a bilirubin termelésre, amiért szintén a máj felel. A keletkezett bilirubin adja az epe sárgás színét.
HIBA A GÉPEZETBEN
AZ ALKOHOL ÖL
Az alkohol lebontása során olyan káros anyagok, úgynevezett szabadgyökök termelődnek, melyek a sejtek energiatermelését károsítják. Ez pedig bizony a májsejtek elhalásához vezet, fokozatosan csökkentve a normál máj funkcióit. Az úgynevezett zsírmáj nemcsak az alkoholfogyasztáshoz társulhat, hanem a nem megfelelő életmód, táplálkozás is eredményezheti ezt az állapotot. A nem alkoholos zsírmáj egyre gyakoribb, a fejlett országokban mintegy harminc százalékra tehető az előfordulása, és ami talán ennél is aggasztóbb, hogy egyre több gyermeknél is kialakul. Kialakulásában a cukorbetegségnek, magas koleszterinszintnek és az elhízásnak is döntő szerepe van.
HEPATITIS A ÉS C
HIBÁS GÉNEK
A máj hatalmas regenerációra képes, azonban a kötőszövetesen átépült máj funkciói már végérvényesen károsodtak. A megelőzés itt is nagyon fontos. A rendszeres testmozgás, a megfelelő, nemcsak zsírban, de szénhidrátban is szegény étrend, a felesleges gyógyszerszedés kerülése és a mértéktartó alkoholfogyasztás mind-mind hozzásegítenek minket májunk egészséges működésének megőrzéséhez.