MILYEN ÖSSZEFÜGGÉS VAN A MAGAS VÉRNYOMÁS ÉS A STRESSZES ÉLETMÓD KÖZÖTT?

Utánanéztünk az aktuális tévhiteknek, de ne aggódjanak, nem stresszeltük túl!

#1

TÉVHIT: Észre fogom venni, ha magas a vérnyomásom.


TÉNY

A magas vérnyomásnak sokszor nincs semmilyen tünete.

MAGYARÁZAT

A vérnyomás pontos mértéke csak vérnyomásméréssel állapítható meg. A magasvérnyomás betegségnek csak súlyosabb esetben vannak tünetei. Ha a fülzúgás, fejfájás, szédülés vagy rosszullét mellett hányás, orrvérzés vagy beszéd- illetve látászavar is jelentkezik, mindenképpen forduljunk orvoshoz.

#2

TÉVHIT: A stressz nem okoz fizikai panaszokat.


TÉNY

A stresszes életmód bizonyítottan egészségügyi problémákat okoz.

MAGYARÁZAT
A stressz tulajdonképpen egy olyan készenléti állapot, ami ha krónikussá válik, tehát tartósan velünk marad, akkor nagyon komoly egészségkárosító hatással bír. A tartós stressz előbb vagy utóbb magas vérnyomást generál, ami pedig szív- és érrendszeri problémák kialakulásához vezet Ez az állapot ugyanakkor emésztőrendszeri, neurológiai, hormonális és mentális zavarokat is okozhat.

#3

TÉVHIT: A hipertónia az idősebb korosztály betegsége.

TÉNY

A hipertónia általában a 40-50 éves korosztályt sújtja.


MAGYARÁZAT

Igaz, hogy vérnyomásproblémák jellemzően a középkorú betegekre jellemzők, de a korunkra jellemző egyre stresszesebb életvitel miatt már a fiatalabb generációk is veszélyeztetettek.

#4

TÉVHIT: Ha magasvérnyomással küzdünk, a sport csak ront a helyzeten.


TÉNY

A pulzusemelő mozgástípusoktól rövid távon nő a vérnyomásunk.


MAGYARÁZAT

A megfelelően kiválasztott mennyiségű és minőségű sporttevékenység több okból is előnyös. A testmozgás hatására csökken a testzsír és nő a testizomtömeg, nem beszélve arról, hogy az edzés a stressz-szintünket is csökkenti. Ezek pedig jó hatással lesznek a vérnyomásunkra is.