MI AZ IGAZSÁG A MEGFÁZÁSSAL KAPCSOLATBAN?
A megfázás az a betegség, ami az év bármelyik szakában utolérhet minket. Nem számít, hogy tél van, tavasz, nyár vagy ősz, ha nem figyelünk oda magunkra, egykettőre a kanapén találjuk magunkat egy nagy bögre tea és megszámlálhatatlanul sok papírzsebkendő társaságában.
#1
TÉVHIT: Ha kinn hideg van, és nem öltözünk fel melegen, megfázunk.
TÉNY
A megfázás a felső légutak vírusos fertőzése. A meghűlést okozó vírusok között van olyan is, amelyik szezonális jellegű, és előfordulása gyakoribb hideg vagy nedves időjárási körülmények között. A meghűlés terjesztésében közrejátszik, ha hosszabb ideig hidegben vagyunk - a betegség innen kapta a nevét is, ennek ellenére vitatott, hogy a test lehűlése a meghűlés rizikófaktorai közé tartozik-e. Az biztos, hogy egy legyengült immunrendszerű szervezet könnyebben megbetegszik.
MAGYARÁZAT
A megfázás leggyakoribb kórokozója a rhinovírus, de a meghűléses megbetegedéseket kétszáznál is többféle vírus okozhatja.
#2
TÉVHIT: Ha rétegesen öltözködünk, kisebb eséllyel betegszünk meg.
TÉNY
A réteges öltözködés egy hidegebb napon semmiképpen sem árt, a megfázás ellen azonban nem feltétlenül nyújt védelmet. A meghűlés megelőzésének egyetlen hatékony módja az, ha fizikailag akadályozzuk meg a vírus terjedését. Ezt elsősorban rendszeres kézmosással és arcmaszk viselésével tehetjük meg.
MAGYARÁZAT
A megfázást okozó vírusok a többféleképpen terjedhetnek: a vírust tartalmazó levegőben szállított cseppek belélegzése vagy szájon át történő bekerülése útján, illetve fertőzött orrváladékkal vagy fertőzött tárgyakkal való érintkezés útján.
#3
TÉVHIT: Ha sok C-vitamint szedünk, nem leszünk betegek.
TÉNY
A C-vitamin, vagy másnéven aszkorbinsav antioxidáns hatásának köszönhetően felerősíti a szervezet védekezőképességét.
MAGYARÁZAT
Az immunrendszer megerősítésének köszönhetően a már meglévő meghűléses tüneteket valóban csökkentheti a C-vitamin szedése, megelőző szerepe azonban a mai napig nem bizonyított. A rendszeres C-vitamin pótlás fontos, de nem csökkenti a meghűlés kockázatát és a betegség lefolyásának súlyosságát sem, bár lerövidítheti annak időtartamát.
#4
TÉVHIT: Az antibiotikumokkal legyőzhető a megfázás.
TÉNY
A megfázást vírusok okozzák, az antibiotikumokat bakteriális megbetegedésekben használjuk.
MAGYARÁZAT
Az antibiotikumok hatástalanok a vírusos fertőzésekkel szemben, így a meghűlést okozó vírusok ellen sem hatékonyak. A vírusos megbetegedések bakteriális szövődményei ellen azonban tényleg hatásos az antibiotikumos kezelés.
Forrás: wikipédia