KÖLDÖKSÉRV GYERMEKKORBAN: RAGASZGASSUK VAGY NE RAGASZTGASSUK?
Nem baj, ha nem állunk a helyzet magaslatán, amikor a gyermekkorban kialakult sérvekről van szó, vagy más, gyermeksebészeti problémával állunk szemben. Segít az orvos! Dr. Petrovics András gyermeksebész profi a fenti témákkal kapcsolatos tévhitek eloszlatásában.
#1
TÉVHIT: A köldöksérv leragasztása szükséges annak gyógyulásához.
TÉNY
A legtöbb köldöksérv 3 éves korra spontán záródik.
MAGYARÁZAT
A magzati korban a köldökön keresztül a magzat belei előemelkednek, mert a magzat hasürege nem tud lépést tartani a belek gyors fejlődésével. Miután a hasüreg kellően kifejlődött, a belek visszahelyezkedhetnek a hasüregbe, s a köldökgyűrű záródik. Ez egy természetes folyamat, amely olykor a megszületés után fejeződik csak be.
#2
TÉVHIT: Ha csecsemőkorban az egyik (vagy mindkét) here nem tapintható és ultrahanggal sem detektálható, akkor nincs további teendő.
TÉNY
Ha a here nem tapintható, mindenképpen laparoszkópos műtétet kell végezni.
MAGYARÁZAT
Ha 12 hónapos korig nem tapintható az egyik, vagy mindkét here, akkor műtétileg kell megkeresni. Sajnos ultrahang vizsgálattal sem mindig detektálható a rejtett here, de ha mégis megtalálják, műtétre van szükség a helyretételéhez.
#3
TÉVHIT: A vakbélműtét egy feltárással járó nyílt hasi műtét.
TÉNY
A vakbélműtét hagyományosan nyíltan és laparoszkóppal is végezhető.
MAGYARÁZAT
A hagyományos vakbélműtétet az utóbbi évtizedben felváltotta a laparoszkópos műtét, ebben az esetben nem egy nagyobb vágást, hanem három, körülbelül egy centiméteres, kisebb vágást ejtenek a hasfalon.
#4
TÉVHIT: A lágyéksérv magától rendbejön.
TÉNY
MAGYARÁZAT
#5
TÉVHIT: A vakbélgyulladás tünetei egyértelműek.
TÉNY
A féregnyúlvány gyulladásának vannak típusos tünetei.
MAGYARÁZAT
Sajnos ezektől a tünetektől eltérő módon is kezdődhet a betegség, emiatt sokszor igen nehéz diagnosztizálni. A vakbélgyulladás általában bizonytalan felhasi fájdalommal, émelygéssel, étvágytalansággal kezdődik, amit sokszor légúti megbetegedés előz meg.
A cikk Dr. Petrovics András gyermeksebész együttműködésével készült.