EGY RÖNTGEN TIZEDANNYI SUGÁRZÁSSAL JÁR, MINT EGY TENGERENTÚLI REPÜLŐÚT
Nem árulunk el nagy titkot azzal, ha elmondjuk, hogy a röntgen az orvosi képalkotás legrégebbi és leggyakrabban használt vizsgálata. Ezt a rendkívül szerteágazó vizsgálati módszert javarészt csonttörések diagnosztizálására, sérülések vagy fertőzések keresésére, valamint idegen tárgyak lágyszövetekben történő lokalizálására használják.
A CSONTOK ELNYELIK A SUGARAKAT
A röntgenvizsgálat a gép által kibocsátott röntgensugarak elnyelődésén alapszik. Mindenki látott már mellkasi röntgen felvételt, ahol a tüdőknek megfelelő terület sötétebb, mint a a környező csontok. De miért? Ez legkönnyebben a 2010-es évekig használt röntgenfilmek működésével magyarázható. Maga a röntgensugár a levegővel teli, kevésbé sűrű tüdőszöveten könnyebben jut át, kevesebb nyelődik belőle el. Ennek köszönhetően pedig több jutott el a filmig, amit megszínezett. Ezzel szemben a csontok elnyelik a röntgen sugarakat, jelentősen kevesebb röntgen sugár jutott el a filmig, így a felvételeken azok a részek világosabbak maradtak. Röntgenvizsgálattal kifejezetten jól vizsgálhatóak a test csontjai, emellett (mellkasi röntgenek esetében) a nagyobb térfoglaló elváltozások is azonosíthatóak.
FŐBB INDIKÁCIÓK
MENNYI AZ ANNYI?
Fontos, hogy a fejlődő szervezeteknek még ez a minimális sugárterhelés is ellenjavallt. Gyermekeknél a röntgen vizsgálatok számának minimalizálására törekszenek, így általában egy-egy röntgen felvételt végeznek el a megfelelő diagnózis felállításához, de az ezt követő, a felnőtt ellátásból ismert többszöri kontroll vizsgálatok elvégzését már nem szokták elvégezni. Terhesség esetén szintén erősen ellenjavalt bármilyen típusú röntgensugárzással járó képalkotó vizsgálat elvégzése. Természetesen a fentiek alól kivételt jelentenek azok az életet veszélyeztető állapotok, amiket röntgen elvégzése nélkül nem tudnának kikerülni. Tehát ha az operáló orvosnak például meg kell tudnia, hogy az a bizonyos bordatörés veszélyezteti-e a tüdőt, vagy sem, akkor elvégzik a vizsgálatot.
A cikk Dr. Szalontai Lászlónak, a Swiss Prémium Egészségközpont radiológus szakorvosának az együttműködésével jött létre.
TOVÁBBI CIKKEK A TÉMÁBAN: