A KÖHÖGÉST NEM CSAK LÉGÚTI PROBLÉMA OKOZHATJA
Ebben a hideg, nyálkás időben sok embert kínoz az általában légúti betegségeket kísérő, esetenként hosszan elhúzódó köhögés. De nem okolhatjuk mindig a megfázást, előfordulhat ugyanis, hogy más áll a háttérben.
A köhögés a szervezetünk természetes védekezési módja. Ezzel tudjuk megszabadítani légutainkat a fölös nyáktól, vagy a belélegzett, ingerlő, vagy légutakba került, félrenyelt anyagoktól. Ha azonban tartóssá válik, akkor esélyes, hogy nem nátha okozza, hanem valamilyen más betegség.
A NÉGYÉVSZAKOS NÁTHA
A HÁTTÉRBEN TÖBB DOLOG ÁLLHAT
A köhögés hátterében álló nátha kialakulását minden évszakban indukálhatja a stressz, a fizikai kifáradás. Könnyebben kialakul például egy krónikus légúti betegség (asthma, COPD) által terhelt immunrendszer esetén, valamint olyan külső behatások is elősegíthetik, mint a dohányzás vagy a klíma által „túlhűtött” (nagy hőmérsékletkülönbségű) terekben tartózkodás. Egy nyári vírusos megfázás okozta köhögés általában 7-10 nap alatt múlik el, míg az allergiás hátterű több héten át tarthat. Ne felejtsük el, hogy a nyolc héten túl fennálló, krónikus köhögés hátterében sajnos másféle betegségek is meghúzódhatnak: az asztma, a gyomor megbetegedései, de oka lehet az allergiás hörgőgyulladás, vagy egy krónikus arcüreggyulladás is. Ezeket speciális diagnosztikai tesztekkel azonosítják.
HA A KÖHÖGÉS TARTÓS
Nagyon fontos, hogy ha a köhögés két hónap alatt sem szűnik, érdemes szakembert felkeresni a kiváltó ok kiderítése, illetve a gyógyulás hatékony támogatásának megtalálása érdekében.