SZÍVKATÉTEREN INNEN ÉS TÚL
A szívbillentyű-betegségek többsége lassan alakul ki és hosszú lefolyású. Az emberi szervezet hihetetlen alkalmazkodóképessége miatt ezek az eltérések sokáig nem okoznak semmilyen panaszt. Éppen ezért fontos a rendszeres kardiológiai vizsgálat, amelynek során ezekre a betegségekre is fény tud derülni.
A HIBÁS BILLENTYŰ BAJT OKOZ
A szívbillentyű öröklött rendellenessége során (szerzett strukturális elváltozás, vagy bizony szívbetegségek előfordulása esetén) a billentyűk működése károsodik. Ilyenkor a szívbillentyűk vagy nem záródnak jól, vagy jobban kinyílnak a kelleténél. Ennek következtében pedig a vér a billentyű beszűkülése miatt nehezen jut át a másik szívüregbe, vagy – hibás záródás esetén – az ellentétes irányba áramlik vissza. Egyik sem jó, hiszen a billentyűk rendellenes működése miatt nagyobb lesz a szíven a terhelés, ez pedig hosszú távon szívelégtelenséghez vezethet.
A veleszületett szívbillentyű-betegségek szerencsére nem gyakoriak, egy részük már magzati vagy csecsemő korban diagnosztizálásra és korrigálásra kerül, de előfordul, hogy enyhébb eltérések egészen a felnőtt korig rejtve maradnak. A leggyakoribb felnőttkori veleszületett szívbillentyű-betegség a bikuszpidális aorta billentyű, mely az aorta billentyű korai meszesedéséhez és elégtelenségéhez vezethet. A szívultrahang vizsgálatnak kiemelt szerepe van ezeknek a billentyűproblémáknak a kiszűrésében.
LEGGYAKORIBB BILLENTYŰHIBÁK
A leggyakoribb szívbillentyű-betegség az időskori, az aorta billentyű tasakok meszesedésének talaján kialakuló aorta billentyűszűkület, az aorta stenosis. Lassan, évtizedek alatt kialakuló betegségről van szó, mely súlyossá válva terhelésre fellépő panaszokat (mellkasi fájdalom, nehézlégzés, eszméletvesztés) okoz. Gyakori jelenség még a kéthegyű, mitrális billentyű elégtelensége, melynek hátterében nem csak a billentyű degeneratív elváltozásai állhatnak. A bal szívfél tágulatával és kóros működésével járó szívbetegségek következtében másodlagosan is kialakulhat a mitrális billentyű elégtelen működése, mely hosszú távon súlyos szívelégtelenséghez vezethet. Ritkább esetben a szívbelhártya gyulladás, a szerencsére hazánkban már csak elvétve található reumás láz, különböző kötőszöveti és autoimmun betegségek, valamint a vesegondok szintén okozhatnak szívbillentyű-betegséget.
A KONTROLLVIZSGÁLATNAK NAGY SZEREPE VAN
Rendszeres kardiológiai vizsgálattal és a billentyűbetegség szívultrahangos követésével időben észlelhető az állapot romlása. Amikor a billentyűhiba súlyossá válik, a beteg panaszai is megjelennek. Ilyenkor a szakorvos a billentyűeltérés korrekcióját javasolja. Ennek a beavatkozásnak az elvégzésére már Magyarországon is számos szívsebészi és katéteres lehetőség van.
A cikk a Dr. Nagy Andrea kardiológus szakorvos együttműködésével készült.