MIKOR MENJÜNK REUMATOLÓGUSHOZ?
Minden tagom fáj. Ezt a kifejezést elég sokszor használjuk a hétköznapokban. Ha a fájdalmakat nem előzte meg semmiféle sérülés, akkor nagy valószínűséggel a reumatológia felé kell vennünk az irányt. Mert mit is csinál egy reumatológus? Az emberi csontváz- és izomrendszer gyulladásos-, valamint degeneratív betegségeinek diagnosztikájával és azok konzervatív, nem műtéti kezelésével foglalkozik.
MILYEN EGY REUMATOLÓGIAI VIZSGÁLAT?
A reumatológiai vizsgálat már a rendelőbe való belépéskor elkezdődik, hiszen a szakavatott szemek számára a páciens első pár lépése is sokatmondó lehet. Hogyan jár, melyik oldalára helyezi a testsúlyt és még sorolhatnánk. A test nagyon beszédes, csak érteni kell a nyelvén.
A vizsgálat elején a szakorvos rákérdez a beteg aktuális panaszára: a fájdalom jellegére, idejére és gyakoriságára. A következő lépés egy általános fizikális vizsgálat: az érintett ízület vagy testrész megtekintése, a mozgástartomány vizsgálata, az izomerő és a reflexek ellenőrzése, valamint a fájdalom helyének lokalizálása.
A vizsgálat egyik célja, hogy a szakorvos eldöntse: mozgásszervi eredetűek a panaszok vagy más ok áll a háttérben. A fájdalom lehet hirtelen (akut) jelentkező vagy elhúzódó (krónikus) jellegű.
Fontos elkülöníteni a fájdalom jellegét is, hiszen a mechanikus (degeneratív eltérés) vagy a gyulladásos jellegű megbetegedés nem ugyanazt jelenti, ezért a kezelése is más. A diagnózis felállításában a reumatológust laboratóriumi és képalkotó vizsgálatok is segítik.
MELYEK A LEGGYAKORIBB REUMATOLÓGIAI PROBLÉMÁK?
A legtöbbször előforduló betegségcsoportok: |
---|
#1 A gerinc és az ízületek kopásos elváltozásai. |
#2 Egy vagy több ízület gyulladása. |
#3 A mozgásszervek lágyrészeinek eltérései: izom-, ín-, ínhüvely-, nyáktömlő gyulladás és fájdalom. |
#4 Autoimmun eredetű gyulladással járó betegségek. Például: rheumatoid arthritis, gyulladásos gerincbetegségek, pikkelysömörhöz társuló ízületi gyulladás, gyulladásos bélbetegségekhez társuló ízületi gyulladás. |
#5 Csontritkulás. |
A cikk a Swiss Prémium Egészségközpont reumatológus szakorvosának, Dr. Mangel Zsoltnak az együttműködésével jött létre.
TOVÁBBI CIKKEK A TÉMÁBAN:
A hát és a gerincfájás sok esetben megelőzhető
Tények és tévhitek: kevés mozgás is számít?
Mikor fájhat a csukló és a könyök?