MIHEZ KEZDJÜNK A KUTYAHARAPÁSSAL?
Kutyaharapás esetén az egyik legfontosabb dolog, hogy ne essünk pánikba! Lássuk el a sebet és ha ezzel kész vagyunk, lehetőleg rövid időn belül derítsük ki, ki a kutya gazdája! Miért? Mert csak tőle tudhatjuk meg, hogy a háziállat be van-e oltva veszettség ellen.
Ha tehetjük, kérjük el a gazda címét, telefonszámát, és a kutya oltási kiskönyvét is, mert ezekre később még szükség lehet.
A HARAPOTT SEB KÖTÉSCSERÉT IGÉNYEL
Kutyaharapás esetén alapvető az alapos sebfertőtlentés és a drenálás. A sebeket nyitva kezelik, mivel a legalaposabb sebtisztítás ellenére is számolni kell a seb elfertőződésével, gyulladásával. Bizonyos területeken, mint például az arcon, amennyire csak lehetséges, bezárják a sebet, de itt is fontos a kivezető drének rendszeres átmosása, hosszas utókezelése. Bizonyos esetekben antibiotikum szedésére is szükség lehet.
Egészen felületes hámsérüléseknél az is elég lehet, ha néhányszor lefertőtlenítjük a kérdéses bőrfelületet. A seb, horzsolás környezete pár napig még piros és kissé érzékeny marad. A mélyebb harapott sebek torzító heggel gyógyulnak.
MIKOR VAN SZÜKSÉG KÓRHÁZI ELLÁTÁSRA, MIKOR ELÉG A GYEREKORVOS?
HONNAN TUDJUK, HOGY A KUTYA VESZETT-E?
MI A HELYZET AZ EMBERREL?
Hogy miért nem oltanak be mindenkit veszettség elleni védőoltással kutyaharapás esetén? Ennek két oka is van. Egyrészt a kutyák veszettség elleni oltása kötelező, másrészt sok esetben (még ha nincs is beoltva az állat), tudják, hogy ki az állat tulajdonosa, így a területileg illetékes állatorvos meg tudja figyelni. A kutyán mindig hamarabb jelentkeznek a veszettség tünetei, mint az emberen, így gyanú esetén be lehet oltani azt, akit megharapott.
MILYEN BETEGSÉG TERJEDHET MÉG KUTYAHARAPÁSSAL?
A cikk Dr. Petrovics András együttműködésével készült.