A TÚL SOK GYOMORSAVTÓL REFLUXUNK LESZ?
Talán meglepő lesz a válasz, de nem. Hány ilyen, hasonlóan igaznak hitt, gasztroenterológiával kapcsolatos tévhittel találkozunk nap mint nap? Ne higgyünk el mindent, ami hallunk!
#1
TÉVHIT: Az irritábilis bél szindrómát (IBS) valamilyen ételallergia okozza.
TÉNY
Ugyan az ételallergia és az IBS tünetei hasonlóak lehetnek, de még napjainkban sem tudjuk, mi okozza magát a betegséget.
MAGYARÁZAT
Az ételallergia diagnosztizálható, hiszen az adott élelmiszer(ek) fogyasztásának megszüntetésével a tünetes állapot is megszűnik. Azonban, ha IBS-sel állunk szemben, akkor a tünetek nem szűnnek meg. Jó hír azonban, hogy egyénre szabott kezelésekkel (mozgás, gyógyszerek, életmódbeli változtatások ) a betegség jól kezelhető.
#2
TÉVHIT: Csak akkor van szükség kolonoszkópiára, ha rendszeresen fáj a hasunk, vagy egyéb emésztéssel kapcsolatos tünetünk van.
TÉNY
Bizonyos életkor fölött rendszeresen – öt évente – részt kell venni ezen a szűrővizsgálaton, akkor is, ha nincs semmilyen panaszunk.
MAGYARÁZAT
A bélpolipoknak a megjelenéskor nincs tünetük, nem okoznak panaszt, ám hosszú távon vastag- vagy végbéldaganat is lehet belőlük.
#3
TÉVHIT: A refluxot a túl sok gyomorsav okozza.
TÉNY
Nem a gyomorsav mennyisége, hanem a helye okoz refluxos tüneteket.
MAGYARÁZAT
Reflux esetén a gyomorsav nem a helyén, a gyomorban van, hanem valami miatt visszaáramlik a nyelőcsőbe. Ez okozza a betegséget.
#4
TÉVHIT: Laktózintolerancia esetén minden tejterméket kerülni kell.
TÉNY
MAGYARÁZAT
A cikk Dr. Bíró Gizellának, a Swiss Prémium Egészségközpont gasztroenterológusának együttműködésével készült.