A TESTMOZGÁS A VÉRCUKOR ÉS AZ INZULINÉRTÉKEK RENDEZÉSÉBEN IS SEGÍT
A cukor, azaz a szénhidrát a test számára ugyanolyan fontos, mint a például a benzin az autók számára. A sejteknek egyszerűen szükségük van rá a normális működéshez. A cukrokat az étkezés során juttatjuk a szervezetünkbe: például gyümölcsök, gabonafélék, kenyerek, édesség formájában. Az étkezés során vérünkbe került cukrot el kell szállítani az ezt hasznosító sejtekhez. Ezt a szállító munkát végzi az inzulin, ami a vérbe kerülő cukor hatására kezd termelődni. Normális esetben ezek a célsejtek a megfelelő módon reagálnak az érkező cukorra, vagyis hasznosítják azt. Ha azonban a sejtekben a receptorok nem működnek jól, tehát nem nyitnak ajtót az érkező cukornak, akkor a szervezet úgy érzékeli, hogy nem csökken a vércukorszint. Ennek hatására elkezd még több inzulint termelni. Ez az állapot az inzulinrezisztencia: ilyenkor a vérből magas inzulinértékek mutathatók ki.
MENNYI SZÉNHIDRÁT AZ IDEÁLIS?
Egyénenként eltérő, hogy kinek-mennyi szénhidrátra van szüksége. A legfontosabb, hogy arra figyeljünk, hogy melyik napszakban, milyen típusú szénhidrátokat, és mekkora mennyiségben fogyasztunk. Miért? Mert napszakok szerint eltérő az inzulinszükségletünk. Általában a napi négy- vagy ötszöri étkezés az ideális, de vannak olyan speciális esetek, amikor kevesebb étkezéssel, vagy akár időszakos böjttel is remek eredményeket lehet elérni azoknál a betegeknél, akik nem érzékenyek a hypoglikémára.
HOGYAN SEGÍT A DIETETIKUS?
Egy jó dietetikus segítségével a kliensek megértik, mi is történik pontosan a szervezetükben, miért fontos, hogy figyeljenek a szénhidrátok minőségére és hogyan tudnak változatosan étkezni ennek fényében. A szakemberek egyénre szabott, saját étkezési szokásokhoz idomuló ételelkészítési alternatívákat javasolnak, de azt is elárulják, hogyan lehet egy-egy konyhai trükkel például lelassítani egy-egy étel felszívódását.
Az első konzultációt követően másfél hónap múlva javasolt az újabb konzultációs időpont. Ilyenkor a dietetikus átbeszéli a pácienssel, hogyan érzi magát, megbeszélik, van-e esetleg nehézsége a korábbi javaslatok betartásával kapcsolatosan. Ezt követően három hónap múlva érdemes a következő kontrollra menni, ahol egy terheléses vércukorvizsgálat segítségével megállapítják, hogy elegendő-e a páciens számára az életmódváltás, vagy esetleg gyógyszeres beavatkozásra van szükség.
MOZOGJUNK RENDSZERESEN
Természetesen a mozgás a terápia egyik legfontosabb eleme! Mozgás nélkül nem beszélhetünk egészséges életmódról és teljes körű terápiáról sem. Mivel a diéta betartása mellett a testedzés a vércukor és inzulinértékeket is segít rendezi, ezért egy személyre szabott edzésterv kialakítása érdekében mindenképpen érdemes gyógytornásszal, mozgásterapeutával vagy személyi edzővel is konzultálni!
A cikk Ressely Szarvas Veronikának, a Swiss Prémium Egészségközpont dietetikusának együttműködésével készült.
TOVÁBBI CIKKEK A TÉMÁBAN: