A PARKINSON-KÓR OKA AZ AGYSEJTEK PUSZTULÁSA
A Parkinson-kór az agy dopamin-termelő sejtjeinek elhalása következtében kialakuló progresszív betegség, melynek elsődleges tünetei a mozgászavarok. Honnan ismerhető fel? Milyen tünetekkel jár még? Milyen korban kezdődik? Mire figyeljünk oda? Dr. Amrein Ilona a Swiss Prémium Egészségközpont neurológusaként minden, az olvasóinkat érdeklő részletre kitér.
MI OKOZZA?
A Parkinson-kórban az agy meghatározott területén (substantia nigra) a dopaminerg sejtek pusztulása mutatható ki. A sejtpusztulás oka a mai napig nem egyértelműen tisztázott. A legvalószínűbbnek az tűnik, hogy több tényező együttes hatása vezet a megbetegedésekhez. Az esetek 3-5 százalékában családi halmozódás mutatható ki, azaz néha a közvetlen rokonságban is megfigyelhetőek a betegség tünetei. A genetikai vizsgálatok arra utalnak, hogy például a PARK1 génnek szerepe van a Parkinson-kór kialakulásában. Emellett feltehetőleg környezeti hatások, oxidatív stressz és neurotoxikus tényezők is hozzájárulnak a betegség létrejöttéhez.
A TÜNETEK NAGY RÉSZE A MOZGATÓRENDSZERT ÉRINTI
A mozgások tervezése, indítása nehezítetté válik. Nehéz az elindulás, a megfordulás, az irányváltás, a járás pedig apró léptű és csoszogó lesz. Jellemző, hogy a betegek mimikai mozgása is szegényebb lesz. A hangjuk elhalkul, a beszédük pedig monoton és hadaró lesz. Ahogy már korábban is említettük, az idő előrehaladtával a mozgászavarokhoz gyakran egyensúlyzavar is társul, ami gyakori elesésekhez vezethet. A jellegzetes mozgásnehezítettség mellett nem-motoros tünetek is jelentősen ronthatják az életminőséget. Ilyen tünet lehet a szaglászavar, az alvászavar, a székrekedés, a vizeletürítési zavar, a verítékezés, a szexuális zavar, a fáradékonyság, a végtagfájdalmak és a szédülés. Gyakoriak a gondolkodási zavarok, a szorongás és a depresszió.
A cikk a Swiss Prémium Egészségközpont neurológus szakorvosának - Dr. Amrein Ilona - együttműködésével készült.